Nowy Sącz. Pożar poddasza budynku laboratorium analitycznego przy ul. Śniadeckich


W niedzielną noc ok. godz. 1:27 zauważony został pożar jednego z budynków zlokalizowanych przy ul. Śniadeckich. Do zdarzenia zadysponowano zastępy PSP z JRG 1 i JRG 2 Nowy Sącz, jednostki OSP, tj. OSP Nowy Sącz-Biegonice, OSP Niskowa, OSP Stadła i OSP Mystków, a także policję, pogotowie energetyczne oraz pogotowie gazowe.

Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej, w wyniku rozpoznania stwierdzono, że pali się poddasze i strych jednopoziomowego, wolnostojącego i murowanego budynku, w którym mieściło się laboratorium analityczne, w tym punkt poboru krwi. – powiedział naszemu portalowi bryg. Marian Marszałek, rzecznik prasowy KM PSP w Nowym Sączu.

Nowy Sącz. Otwarcie mieszkania przy ul. Konstanty


We wtorek ok. godz. 22.00 sądeckie służby ratownicze podjęły działania w jednym z domów przy ul. Konstanty.

Na prośbę policji strażacy z zastępu z JRG 2 Nowy Sącz dokonali otwarcia zamkniętych na klucz drzwi do mieszkania, gdzie znajdowała się starsza osoba, z którą nie można było nawiązać kontaktu. Istniała możliwość zatrucia się przez nią tlenkiem węgla.

Wieliczka. VI Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2014”


W sobotę na terenie Kopalni Soli w Wieliczce odbyła się VI edycja Barbórkowego Turnieju Strażaków i Ratowników. W tym roku wystartowało łącznie 78 drużyn, oprócz polskich także z Czech i Holandii. Turniej rozpoczął się o godz. 8.00. Zadaniem zawodników, którzy startowali w trzyosobowych zespołach było pokonanie szybu Daniłowicza (110 m, 90 podestów, 650 schodów) w jak najkrótszym czasie, co istotne w pełnym uzbrojeniu. W przypadku strażaków były to ubranie specjalne typu Nomex, buty bojowe, hełm, rękawice, latarka oraz aparat powietrzny nadciśnieniowy wraz z butlą. Najlepsi spośród wszystkich startujących w turnieju drużyn okazali się przedstawiciele KP PSP Myślenice. Tym samym powtórzyli oni wyczyn sprzed roku. Warto dodać, że w Wieliczce zagościły także drużyny kobiece.

W tegorocznej edycji Barbórkowego Turnieju Strażaków i Ratowników wystartowała męska drużyna z OSP Ptaszkowa (trzyosobowy zespół tworzyli Dawid Michalik, Piotr Michalik oraz Konrad Rysiewicz), która z czasem 6:37.18 ostatecznie uplasowała się na 16 miejscu w kategorii Ratownicy OSP (w klasyfikacji ogólnej druhowie z Ptaszkowej zajęli 47 miejsce). Niestety nie zobaczyliśmy reprezentantów KM PSP Nowy Sącz z JRG 1, pomimo iż znajdowali się na liście startowej.

Długołęka-Świerkla. Samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w przepust


Zdjęcie: OSP Gostwica

W czwartek ok godz. 16.30 w miejscowości Długołęka-Świerkla doszło do zdarzenia drogowego. Samochód osobowy marki Citroen nagle zjechał z drogi do rowu i uderzył w przepust. Na miejsce skierowano straż pożarną – jeden zastęp PSP z JRG 2 Nowy Sącz oraz trzy zastępy z pobliskich OSP, tj. OSP Podegrodzie, OSP Gostwica i OSP Brzezna, a także dwie karetki SPR (zespół specjalistyczny i zespół podstawowy) oraz policję.

Po dotarciu pierwszych służb ratowniczych ustalono, że w samochodzie podróżowały trzy osoby. Dwie z nich znajdowały się poza pojazdem, jedna natomiast została w nim zakleszczona. Strażacy poprzez odcięcie części dachu i wycięcie drzwi przy pomocy narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp do uwięzionej osoby, po czym pod opieką lekarza pogotowia ratunkowego przetransportowali ją do karetki. Pozostałe działania straży pożarnej polegały m.in. na oświetleniu miejsca akcji, odłączeniu akumulatora w rozbitym pojeździe i neutralizacji rozlanych płynów eksploatacyjnych.

Dokładne okoliczności zdarzenia bada sądecka policja. Wiadomo natomiast, że kierujący był trzeźwy.

Wierchomla Wielka. Poświęcenie nowego samochodu pożarniczego


W niedzielę w Wierchomli Wielkiej odbyła się uroczystość poświęcenia nowego samochodu pożarniczego, który trafił na wyposażenie miejscowej jednostki OSP. Swój początek miała o godz. 9:45 zbiórką uczestników na placu przed remizą. Następnie wszyscy na czele z pocztem sztandarowym przemaszerowali do kościoła parafialnego pw. św. Archanioła Michała na uroczystą mszę świętą, która rozpoczęła się o godz. 10.00. Koncelebrowali ją ks. Tomasz Stachel, miejscowy proboszcz oraz ks. Marek Balawender ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, a uczestniczyli w niej mieszkańcy Wierchomli Wielkiej i zaproszeni goście: dh Jan Stadnicki – honorowy gość uroczystości, delegacja strażaków z zaprzyjaźnionej jednostki DHZ Podoliniec ze Słowacji, dh Mieczysław Łomnicki – zasłużony działacz pożarnictwa i przyjaciel OSP Wierchomla Wielka, dh Czesław Tomaszewski – komendant gminny Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Piwnicznej-Zdroju, Wiesław Keklak – radny Rady Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój, Witold Kaliński – sołtys Wierchomli Wielkiej, a także członkowie honorowi i czynni OSP Wierchomla Wielka i członkowie MDP.