Zabrzeż. Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem


W poniedziałek wieczorem ok. godz. 19.30 w miejscowości Zabrzeż doszło do zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 45-letni mieszkaniec Nowego Sącza, kierując samochodem osobowym marki Peugeot Partner na prostym odcinku drogi wojewódzkiej nr 969 uderzył w przebiegającego przez jezdnię jelenia. Na miejsce skierowano ZRM z podstacji SPR w Łącku, policję oraz straż pożarną – jeden zastęp PSP z JRG 2 Nowy Sącz oraz jeden zastęp z OSP Czerniec. Samochodem podróżował tylko kierowca, który nie uskarżał się na żadne dolegliwości i po przebadaniu przez załogę karetki pogotowia pozostał na miejscu zdarzenia. W wyniku uderzenia jeleń poniósł śmierć na miejscu, a uszkodzeniu uległa przednia część pojazdu.

Łącko. Zderzenie trzech samochodów osobowych


W sobotę ok. godz. 22.30 w miejscowości Łącko doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Na miejsce zadysponowano trzy zespoły SPR (dwa podstawowe oraz jeden specjalistyczny), policję oraz straż pożarną – jeden zastęp z OSP Łącko oraz jeden zastęp PSP z JRG 2 Nowy Sącz. Ruch na czas działań ratowniczych był całkowicie zablokowany. Trzy z sześciu osób uczestniczących w zdarzeniu odniosły lekkie obrażenia ciała – zajmowały się nimi załogi przybyłych na miejsce karetek pogotowia. Teren akcji został oświetlony przy pomocy samochodowego masztu oświetleniowego zastępu z OSP Łącko.

Działania przybyłych na miejsce strażaków polegały ponadto m. in. na odłączeniu akumulatorów w rozbitych pojazdach, a w późniejszym czasie wahadłowym kierowaniu ruchem i sprzątnięciu pozostałości pokolizyjnych. Policja bada dokładne okoliczności zdarzenia.

Nowy Sącz. Pożar przyczepy campingowej na parkingu przy ul. Malczewskiego


W poniedziałek ok. godz. 22.00 na parkingu przy ul. Malczewskiego zauważony został pożar przyczepy campingowej. Paląca się przyczepa stanowiła zagrożenie dla zaparkowanych w jej najbliższym sąsiedztwie samochodów. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy PSP z JRG 1 Nowy Sącz oraz policję. Po dotarciu na miejsce służb ratowniczych ustalono, iż przyczepa campingowa w całości jest objęta pożarem.

Jeszcze przed przybyciem strażaków właściciel wyciągnął z jej wnętrza dwie butle z acetylenem. – powiedział naszemu portalowi bryg. Marian Marszałek, rzecznik prasowy KM PSP w Nowym Sączu.

Działania funkcjonariuszy PSP polegały na podaniu w pierwszej kolejności dwóch prądów piany ciężkiej na palącą się przyczepę. Ze względu na panujące duże zadymienie ratownicy pracowali w aparatach powietrznych nadciśnieniowych z butlami. Teren akcji został oświetlony przy pomocy samochodowego masztu oświetleniowego z zastępu pierwszowyjazdowego JRG 1 Nowy Sącz będącego na miejscu.

Po ugaszeniu pożaru strażacy przeszukali wnętrze przyczepy po czym rozebrali ją oraz dogasili tlące się elementy przy pomocy jednego prądu wody. Straty oszacowano ogółem na 8 tys. zł. Okoliczności powstania pożaru ustala sądecka policja.

Niskowa. Samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w przepust


W sobotę przed godz. 14.00 w Niskowej samochód osobowy marki Opel Astra zjechał z drogi do rowu i uderzył w przepust. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej – dwa PSP z JRG 1 Nowy Sącz i jeden z miejscowej jednostki OSP, a także pogotowie ratunkowe oraz policję. W chwili dotarcia na miejsce pierwszych służb ratowniczych kierujący znajdował się poza pojazdem. Przybyły ZRM zajął się poszkodowanym, po czym został on przetransportowany do sądeckiego szpitala.

Z uwagi na brak możliwości sprawdzenia trzeźwości kierującego, pobrano mu krew do badań. Zatrzymano również uprawnienia do kierowania pojazdami. – powiedziała naszemu portalowi mł. asp. Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy KMP w Nowym Sączu.

Ruch w miejscu zdarzenia odbywał się jednym pasem jezdni. Działania strażaków polegały m. in. na udzieleniu pomocy przedmedycznej poszkodowanemu przed przybyciem ZRM, odłączeniu akumulatora w rozbitym pojeździe i wahadłowym kierowaniu ruchem.

Łącko. Pożar zabudowań gospodarczych


We wtorek ok. godz. 9.20 zauważony został pożar zabudowań gospodarczych w miejscowości Łącko. Do zdarzenia zadysponowano zastępy PSP z JRG 2 Nowy Sącz, jednostki OSP z terenu gminy Łącko oraz jedną jednostkę OSP z sąsiedniej gminy Podegrodzie, a mianowicie OSP Olszana. W chwili przybycia na miejsce pierwszych służb ratowniczych płonęło całe poddasze budynku gospodarczego, stodoły oraz przechowali owoców. Strażacy podali prądy wody bezpośrednio na pożar oraz w obronie na obiekty znajdujące się w niewielkiej odległości od palących się zabudowań gospodarczych, m.in. na drewniany budynek mieszkalny.

Wraz z działaniami gaśniczymi prowadzona była ewakuacja mienia oraz drobnej zwierzyny z obory. Samochody pożarnicze dowoziły wodę do celów przeciwpożarowych z pobliskiego potoku. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do rozbiórki konstrukcji dachowej na budynku gospodarczym i stodole. Przy wykorzystaniu zadysponowanej z terenu gminy Łącko koparko-ładowarki przerzucono i przelano składowaną w stodole słomę oraz drewniane skrzynki na owoce. Słomę zrzucono także z poddasza budynku gospodarczego, a następnie przelano. Z pomieszczenia przechowalni ewakuowano na zewnątrz owoce na paletach. Do ewakuacji mienia wykorzystano prywatne ciągniki z podnośnikami oraz dwa wózki widłowe.

Nowy Sącz. Pożar budynku mieszkalnego przy ul. Zdrojowej


W poniedziałek wieczorem zauważono pożar budynku mieszkalnego przy ul. Zdrojowej. Do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy PSP z JRG 1 i JRG 2 Nowy Sącz, dwa zastępy OSP, tj. OSP Mszalnica i OSP Mystków, a także policja i pogotowie energetyczne. W chwili przybycia pierwszych służb ratowniczych pożarem objęte było poddasze budynku mieszkalnego, na którym panowało silne zadymienie. Mieszkańcy opuścili budynek jeszcze przed przybyciem strażaków.

Bezpośredni dojazd do miejsca zdarzenia był niemożliwy. Samochody pożarnicze ustawione zostały na ul. Barskiej, kilkaset metrów od palącego się budynku i blokowały jeden pas jezdni. Ruch na tym odcinku odbywał się wahadłowo.

Po ugaszeniu pożaru przy pomocy prądów wody usunięto całe wyposażenie poddasza, a następnie dokonano częściowej rozbiórki nadpalonego dachu.

Królowa Górna. Pożar w kotłowni budynku mieszkalnego


Zdjęcia przesłane przez naszą Czytelniczkę

W sobotę ok. godz. 5.00 w miejscowości Królowa Górna zauważony został pożar w kotłowni budynku mieszkalnego. Do zdarzenia skierowano dwa zastępy PSP z JRG 1 Nowy Sącz oraz cztery zastępy OSP, tj. OSP Bogusza, OSP Królowa Górna, OSP Mszalnica i OSP Ptaszkowa. Mieszkańcy samodzielnie opuścili budynek jeszcze przed przyjazdem strażaków. Pożar wydostał się na zewnątrz obiektu.

Dzięki szybkiej akcji ogień na szczęście nie zdążył się bardziej rozprzestrzenić i został szybko ugaszony. Ze względu na duże zadymienie ratownicy pracowali w aparatach powietrznych nadciśnieniowych wraz z butlami. W wyniku pożaru spaleniu uległo wnętrze kotłowni oraz dach przybudówki, który strażacy musieli rozebrać.