Nowy Sącz. Alarm fałszywy z instalacji wykrywania pożaru w lokalu rozrywkowym przy ul. Rynek


W sobotę ok. godz. 23:30 dwa zastępy PSP z JRG 2 Nowy Sącz zostały zadysponowane do jednego z lokali rozrywkowych zlokalizowanych przy ul. Rynek.

Po przybyciu na miejsce w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że doszło do uruchomienia czujki sygnalizacji pożarowej wskutek zbyt intensywnego zadymienia w pomieszczeniach dyskoteki. Był to sztuczny dym powstały przy pomocy wytwornicy. – poinformował nasz portal bryg. Marian Marszałek, rzecznik prasowy KM PSP w Nowym Sączu.

Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy z instalacji wykrywania pożaru. Może zastanawiać dlaczego na ul. Rynek zadysponowano zastępy PSP z JRG 2 Nowy Sącz, skoro to nie rejon działań tej jednostki. Stało się tak, gdyż w tym samym czasie zastępy PSP z JRG 1 Nowy Sącz brały udział w akcji gaszenia pożaru poddasza budynku mieszkalnego przy ul. Jamnickiej.

Nowy Sącz. Pożar w kotłowni zakładu produkcyjnego przy ul. Węgierskiej


W dniu wczorajszym o godzinie 16:40 w Nowym Sączu przy ulicy Węgierskiej został zauważony pożar w jeden z hal produkcyjnych.Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały cztery zastępy z Państwowej Straży Pożarnej oraz trzy z pobliskich OSP wraz z Pogotowiem Energetycznym.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono iż pali się pomieszczenie kotłowni.Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej pracownicy próbowali ugasić pożar przy pomocy gaśnic proszkowych. – powiedział naszemu portalowi bryg. Marian Marszałek, rzecznik prasowy KM PSP w Nowym Sączu.

Ze względu na duże zadymienie strażacy pracowali w aparatach dróg oddechowych.Podane zostały dwa prądy wody w natarciu, jeden do wewnątrz pomieszczenia oraz drugi z góry, w tym celu została usunięta część stropodachu celem dotarcia do źródła ognia – informuje bryg.Marian Marszałek. Dodatkowo teren działań został oświetlony przy pomocy masztu oświetleniowego z ciężkiego samochodu gaśniczego z JRG 2.

Nowy Sącz. Pożar sadzy w przewodzie kominowym budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego


W poniedziałek 2 lutego 2015 roku o godz. 21.40, do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku zlokalizowanym przy ul. Kazimierza Wielkiego. Do zdarzenia zadysponowano zastępy z JRG 1 PSP Nowy Sącz oraz Policję.

Po przybyciu na miejsce, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania stwierdzono, że w budynku składającym się z dwóch części – mieszkalnej oraz użyteczności publicznej, gdzie siedzibę mają przychodnie medyczne powstał prawdopodobnie pożar sadzy w przewodzie kominowym. – powiedział naszemu portalowi bryg. Marian Marszałek, rzecznik prasowy KM PSP Nowy Sącz.

Drzwi do kotłowni, w której znajdował się napełniony żarzącym się węglem piec wraz z instalacją sterującą, były zamknięte i zlokalizowane na zewnątrz obiektu. W takiej sytuacji aby ugasić palące się sadze zaistniała konieczność użycia ciężkiego samochodu specjalnego – podnośnika hydraulicznego. Dzięki niemu rota strażaków wyposażona w aparaty powietrzne nadciśnieniowe wraz z butlami dostała się na dach budynku. Po podaniu proszku gaśniczego z gaśnic proszkowych do wnętrza przewodu kominowego i założeniu sita kominowego pożar w górnej części komina przygasł. Równocześnie ze względu na brak obecności osób z administracji obiektu KDR podjął decyzję o otwarciu drzwi do kotłowni poprzez ich wyważenie. Rota strażaków wyposażona w aparaty powietrzne nadciśnieniowe wraz z butlami po wejściu do środka kotłowni nie stwierdziła w niej zadymienia.

Nowy Sącz. Pożar suchej trawy przy ul. Rokitniańczyków


Pomimo, iż mamy styczeń i kalendarzową zimę, wiosenna pogoda sprawiła, że w Nowym Sączu znów zapłonęły trawy. Taki pożar zauważono w sobotnie południe 17 stycznia 2015 roku przy ul. Rokitniańczyków. Do zdarzenia zadysponowany został jeden zastęp z JRG 1 PSP Nowy Sącz.

Po przybyciu na miejsce i wstępnym rozpoznaniu stwierdzono, że na powierzchni ok. 50 m² pali się sucha, wysoka trawa nie stwarzając dodatkowego zagrożenia – powiedział naszemu portalowi bryg. Marian Marszałek, rzecznik prasowy KM PSP Nowy Sącz.

Strażacy przy użyciu jednego prądu wody z linii szybkiego natarcia ugasili palącą się trawę. Działania trwały niecałą godzinę.

Tekst i zdjęcia: Łukasz Koszut

Nowy Sącz. Zderzenie trzech samochodów osobowych


14 stycznia 2015 roku około godziny 14:30, w Nowym Sączu na skrzyżowaniu ulic: Barska, Hellera i Sucharskiego doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych: marki BMW z Volkswagenem oraz Toyotą. Do zdarzenia zadysponowano pierwszy wyjazdowy zastęp z JRG 1 w Nowym Sączu oraz Policje. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia ustalono iż samochody znajdują się na środku skrzyżowania.

Czynności Straży oprócz zabezpieczenia miejsca zdarzenia polegały na odłączeniu zasilania z pojazdów, wahadłowym kierowaniu ruchem oraz uprzątnięciu części po kolizyjnych z jezdni. Ruch podczas działań był prowadzony wahadłowo. Przybyła na miejsce policja wyjaśnia okoliczności zajścia zdarzenia.

Tekst: Zbigniew Turek
Zdjęcie: Marcin Cebeńko

Łącko. Pożar konstrukcji dachu budynku gospodarczego


W poniedziałek 12 stycznia 2015 roku przed godz. 9:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu wpłynęło zgłoszenie o pożarze konstrukcji dachu budynku gospodarczego w Łącku.

Do zdarzania zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG 2 PSP Nowy Sącz, a także druhowie z miejscowej jednostki OSP (dwoma zastępami), Czerńca (jednym zastępem) oraz Zagorzyna (również jednym zastępem).