Nowy Sącz. Zderzenie dwóch samochodów osobowych


W czwartkowe popołudnie po godz. 15.00 pod wiaduktem kolejowym u zbiegu ulic Kunegundy i Węgierskiej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych – Volkswagena Passata z Volkswagenem Polo. Na miejsce skierowano karetki z SPR, policję oraz strażaków PSP z JRG 2 Nowy Sącz.

Trzy osoby poszkodowane w zdarzeniu zostały przetransportowane do szpitala. Okoliczności wypadku bada sądecka policja.

Nowy Sącz. Zderzenie dwóch samochodów osobowych na os. Gorzków


W środę 15 października 2014 roku przed południem, na skrzyżowaniu ulic Traugutta z Freislera, doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych: Mercedesa-Benza ze Skodą Octavią. Na miejsce zadysponowane zostały dwa zastępy PSP z JRG 1 Nowy Sącz i policja. Jak się okazało w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał.

Uszkodzone pojazdy częściowo blokowały jeden pas jezdni ul. Traugutta, co spowodowało utrudnienia dla kierowców, którzy tamtędy przejeżdżali. Działania przybyłych strażaków polegały na zneutralizowaniu wycieków płynów eksploatacyjnych, pomocy policji w kierowaniu ruchem oraz uprzątnięciu pozostałości pokolizyjnych.

Tekst: Łukasz Koszut
Zdjęcia: Maria Koszut

07.10.2014: Nowy Sącz. Pożar garażu na prywatnej posesji przy ul. Grodzkiej


We wtorek, ok. godz. 11:30 zauważono pożar garażu na posesji przy ul. Grodzkiej. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy PSP z JRG 1 Nowy Sącz.

Po przybyciu na miejsce ustalono, że dym wydobywa się z wnętrza wolnostojącego garażu, w którego obrębie znajduje się drugi garaż, z samochodem osobowym w środku. – powiedział nam bryg. Marian Marszałek, rzecznik prasowy KM PSP w Nowym Sączu.

Z racji tego, iż garaż, z którego wydobywał się dym był zamknięty, a na miejscu nie było jego właściciela ratownicy chcąc dostać się do środka musieli sami otworzyć drzwi przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego. Następnie podano jeden prąd wody. Strażacy ubrani w aparaty powietrzne nadciśnieniowe wraz z butlami weszli do środka garażu i przeszukali jego wnętrze, a potem wynieśli na zewnątrz tlące się jeszcze elementy wyposażenia oraz drewniane półki, gdzie zostały dogaszone. Przy pomocy wentylatora oddymili garaż.

Straty powstałe w wyniku pożaru oszacowano na 3 tys. zł, a wartość uratowanego mienia to 15 tys. zł. Dokładne przyczyny zaistniałego zdarzenia ustala policja.

Nowy Sącz. Pożar w mieszkaniu kamienicy przy ul. Franciszkańskiej


W poniedziałek ok. godz. 10:15 wybuchł pożar w jednym z mieszkań kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 5. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy PSP z JRG 1 Nowy Sącz, karetki SPR, policję, straż miejską oraz pogotowie energetyczne.

Po dotarciu na miejsce ustalono, że z jednego z mieszkań na pierwszym piętrze wydobywa się dym. Jak się okazało w łazience zapaliła się pralka. – poinformował nas bryg. Marian Marszałek, rzecznik prasowy KM PSP w Nowym Sączu.

Początkowo mieszkańcy sami próbowali gasić ogień lecz okazało się to nieskuteczne. Strażacy ewakuowali z zadymionego mieszkania trzy osoby, które zostały przebadane przez załogi przybyłych zespołów ratownictwa medycznego z SPR. Podjęto decyzję o przewiezieniu dwóch z nich do sądeckiego szpitala. Funkcjonariusze PSP ubrani w aparaty powietrzne nadciśnieniowe z butlami po odłączeniu zasilania elektrycznego w mieszkaniu przystąpili do gaszenia palącej się pralki. Następnie po ugaszeniu wynieśli ją na zewnątrz budynku.

Lokal, w którym wybuchł pożar jak i cała kamienica została oddymiona przy użyciu wentylatora. Na koniec strażacy sprawdzili pomieszczenia mieszkania na obecność tlenku węgla oraz przy użyciu kamery termowizyjnej.

Nowy Sącz. Ćwiczenia „Wrzos 2014”


W dniu 3 października 2014 roku, na terenie obiektu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu, odbyły się ostatni etap Ćwiczeń Systemu Obronnego, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego z Elementami Współudziału w Wieloszczeblowym Ćwiczeniu Wojewódzkim pk „WRZOS 2014”.

W ćwiczeniach udział wzięły służby ratownicze z miasta Nowego Sącza, Jednostki Ochotniczej Straży z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, Straż Graniczna, Straż Miejska oraz Inspekcja Weterynaryjna, Inspekcja Sanitarna, a także formacje obrony cywilnej. Całość ćwiczeń była obserwowana pod bacznym okiem prezydent miasta Ryszarda Nowaka, przedstawicielami służb mundurowych Wojewódzkich oraz Miejskich.

Piątkowe manewry były podzielone na trzy dynamiczne epizody podczas których swoje umiejętności współdziałania z innymi służbami musiały wykazać Jednostki Państwowej straży Pożarnej wraz z Ochotnicza Strażą Pożarną, Pogotowiem Ratunkowym, Policją oraz innymi służbami. W każdym z osobnych epizodów uczestniczyły inne jednostki ratownicze.

Nowy Sącz. Potrącenie pieszego przez samochód osobowy na ul. Królowej Jadwigi


We wtorek ok. godz. 19.00 na ul. Królowej Jadwigi doszło do zdarzenia drogowego. Na miejsce zadysponowano karetkę z SPR, policję oraz jeden zastęp PSP z JRG 1 Nowy Sącz.

Kierujący Volkswagenem Golfem IV 24-letni mieszkaniec Nowego Sącza potrącił przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych 18-letnią sądeczankę. – powiedziała naszemu portalowi mł. asp. Iwona Grzebyk-Dulak, rzecznik prasowy KMP w Nowym Sączu.

W wyniku odniesionych obrażeń poszkodowana została przewieziona do szpitala. Funkcjonariusze KMP w Nowym Sączu sporządzili szkic sytuacyjny oraz oględziny pojazdu i miejsca zdarzenia.

Jazowsko. Zderzenie trzech samochodów


We wtorek, ok. godz. 15:22 na drodze wojewódzkiej nr 969 w miejscowości Jazowsko doszło do zderzenia trzech samochodów – dwóch ciężarowych marki MAN oraz osobowego marki Renault Scenic. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwie karetki SPR, policję oraz pięć zastępów straży pożarnej – jeden z JRG 2 Nowy Sącz, dwa z OSP Łącko oraz po jednym z OSP Kadcza i OSP Jazowsko. Pogotowie ratunkowe oraz policja przybyły jako pierwsze.

Dostęp do osób poszkodowanych znajdujących się w samochodzie osobowym był niemożliwy dla ratowników medycznych, toteż konieczne było użycie przez druhów z OSP Łącko narzędzi hydraulicznych – odcięto dach pojazdu i uwolniono kierującą oraz pasażerkę.

Jak poinformował nas rzecznik prasowy KM PSP w Nowym Sączu bryg. Marian Marszałek w wyniku zderzenia dwie osoby zostały ranne i przetransportowane do szpitala. Udzielono również wsparcia psychicznego dwóm innym osobom.