Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) jest jednostką umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, przeznaczoną w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami. Ochotnicze Straże Pożarne są głównym partnerem Państwowej Straży Pożarnej w większości prowadzonych działań ratowniczych oraz obok niej podstawowym filarem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Jednostki systemowe są lepiej przygotowane do działań ratowniczo-gaśniczych, zwłaszcza w zakresie usprzętowienia i dyspozycyjności.
Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie OSP, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, odpowiednie do zajmowanej funkcji, organizowane przez PSP lub gminę. Wspomniani członkowie OSP tworzą Jednostkę Operacyjno-Techniczną (JOT), będącą społecznym odpowiednikiem JRG w PSP. Jednostką Operacyjno-Techniczną kieruje naczelnik OSP.
Wyróżnia się następujące kategorie Jednostek Operacyjno-Technicznych oraz zakres ich działań i rodzaj ratownictwa, w którym uczestniczą:
- kategoria I – działanie ratownicze podczas pożarów, ratownictwo techniczne i komunikacyjne, ratownictwo medyczne, minimum jeden z pozostałych rodzajów ratownictwa, działania zabezpieczające;
- kategoria II – działania ratownicze podczas pożarów, ratownictwo techniczne i komunikacyjne, ratownictwo medyczne, działania zabezpieczające;
- kategoria III – działania ratownicze podczas pożarów, ratownictwo medyczne, działania zabezpieczające;
- kategoria IV – działania ratownicze podczas pożarów, działania zabezpieczające;
- JOT specjalistyczna.
Ratownictwo specjalistyczne w OSP KSRG.
Ze względu na istniejące zagrożenia jednostkom OSP włączonym w struktury KSRG przydzielono specjalizacje na poziomie podstawowym. Jednostki mają za zadanie poszerzać zakres swojej wiedzy w kierunku swoich specjalizacji oraz uzupełniać bazę sprzętową tak aby docelowo spełnić wszystkie wymagania zgodne z zasadami organizacji w danej dziedzinie ratowniczej.
Przy OSP działają Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze (MDP), składające się z młodych chłopców i dziewczyn, w większości przypadków stanowiących przyszłe kadrowe zaplecze jednostki. Do MDP mogą należeć osoby, które nie przekroczyły 18 roku życia. Dolna granica wiekowa jest zapisana w statucie danej OSP. Wyróżnia się MDP chłopięce, dziewczęce i mieszane.
Jednostki OSP na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego
Na obszarze miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego działają 103 jednostki OSP i jedna jednostka specjalistyczna OSP, a mianowicie Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz (OSP GRS Nowy Sącz). Na chwilę obecną ze wszystkich 103 jednostek OSP 51 jest włączonych w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG).
Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023