Świniarsko. Pożar konstrukcji dachu budynku sklepu spożywczego


W sobotę, kilka minut po godz. 16:00, doszło do pożaru konstrukcji dachu budynku sklepu spożywczego w miejscowości Świniarsko (gmina Chełmiec). Do zdarzenia zostały zadysponowane trzy zastępy PSP z JRG 1 Nowy Sącz, a także trzy jednostki OSP – Brzezna, Niskowa i Stadła (po jednym zastępie z każdej) oraz policja i pogotowie energetyczne. W chwili wybuchu pożaru w sklepie znajdowało się osiem osób, z których trójka była jego pracownikami. Wszyscy opuścili budynek jeszcze przed przybyciem straży pożarnej.

Po dotarciu pierwszych służb ratowniczych miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone. Następnie strażacy, którzy ze względu na intensywne zadymienie pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych, podali prądy wody, jeden do wnętrza budynku po klatce schodowej przez właz na poddasze, drugi z kosza średniego samochodu specjalnego drabiny mechanicznej. Ruch na drodze w miejscu prowadzenia akcji gaśniczej odbywał się wahadłowo (pojazdy służb ratowniczych zajmowały jeden pas jezdni w kierunku Nowego Sącza), kierowali nim policjanci i strażacy.

Paszyn. Policja poszukuje świadków wypadku


Policjanci z KMP Nowy Sącz poszukują świadków wypadku drogowego, do którego doszło 30 listopada br. w miejscowości Paszyn (gmina Chełmiec). W tym dniu ok. godz. 6:20, kierujący samochodem marki Seat koloru srebrnego, na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 75-letniego mężczyznę. Pieszy z ciężkimi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.

Funkcjonariusze zwracają się z prośbą do ewentualnych świadków tego zdarzenia lub osób, które posiadają na jego temat jakąkolwiek wiedzę o kontakt z policją, pod numerami telefonu (18) 442 42 57, (18) 442 41 51 lub 997.

Wszelkie dodatkowe informacje pozwolą stróżom prawa dokładnie wyjaśnić przebieg zdarzenia i jego okoliczności.

Zabezpiecz swoją działkę przed złodziejami i wandalami!


Sezon działkowy już za nami. Aby uniknąć włamania, kradzieży czy też zniszczenia mienia, warto pamiętać o dobrym zabezpieczeniu działki i zabraniu z niej drogiego sprzętu.

Minął już sezon odwiedzin terenów ogródków działkowych. Teraz jak co roku nastąpi kilkumiesięczny okres sezonowej przerwy. Niestety nie jest to „martwy” sezon dla wandali i amatorów cudzej własności, którzy szczególnie w tym czasie wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy na posesjach. Właśnie wtedy na terenach ogródków działkowych najczęściej dochodzi do włamań, kradzieży i niszczenia mienia. W związku z tym po zakończeniu sezonu pamiętajmy aby:

  • sprawdzić zabezpieczenie altanek, stan zamków, ewentualnie zamontować dodatkowe zabezpieczenia techniczne,
  • zabrać z domków wartościowe przedmioty, które nie będą używane w czasie zimy,
  • odłączyć dopływ energii elektrycznej do altanki,
  • w miarę możliwości odwiedzać i sprawdzać altanki na działkach oraz na zasadzie wzajemności zwracać jednocześnie uwagę na działki sąsiadów, a szczególnie na osoby nieznajome chodzące po terenie ogrodu,
  • niezwłocznie informować policję o wszelkich dostrzeżonych zagrożeniach na terenie ogródków.

Co zrobić w przypadku kolizji?


Od kilku dni zmieniły się warunki pogodowe a to niestety oznacza także, że łatwiej o kolizję. Co robić w takim przypadku? Czy zawsze trzeba wzywać policję? Czy można przestawić utrudniające ruch samochody? A jeśli nie można tego zrobić, to jak je prawidłowo zabezpieczyć? Jak właściwie oznakować miejsce zdarzenia?

kolizja

Kiedy dojdzie do kolizji, a więc zdarzenia mającego związek z ruchem drogowym, w którym uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, uczestnicy nie są zobowiązani do wzywania Policji. Taki obowiązek istnieje tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. spowodowanie kolizji drogowej w stanie nietrzeźwości. Osoby biorące udział w kolizji mogą „sprawę” załatwić sami, jeśli wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca jest zobowiązany napisać oświadczenie poszkodowanemu (warto odpowiedni blankiet wozić w samochodzie), a następnie zgłosić się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu.

Nowy Sącz. Policja poszukuje świadków wypadku


22 listopada br. ok. godz. 19.15-19.20 w Nowym Sączu na ul. Lwowskiej, w okolicach przystanku autobusowego (znajdującego się w pobliżu miejscowości Piątkowa) doszło do wypadku. 63-letni pieszy został potrącony przez samochód marki Volkswagen. Poszkodowany mężczyzna z ciężkimi obrażeniami został przetransportowany do szpitala.

W związku z zaistniałym zdarzeniem policja poszukuje świadków tego wypadku. Każda informacja w tej sprawie jest cenna i może przyczynić się do wyjaśnienia okoliczności wypadku. Osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na ten temat proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 997/112 (całodobowo) lub 18 442-42-64 ( w godz. 7:30 – 15:30).

Muszyna. Zderzenie dwóch samochodów osobowych


Zdjęcie: Artur.K

Dziś około godziny 11:15, w miejscowości Muszyna na osiedlu Zazamcze doszło do zderzenia samochodów osobowych. W akcji ratowniczej uczestniczyli strażacy z JRG Krynica Zdrój oraz dwie miejscowe jednostki OSP: Muszyna oraz Muszyna- Folwark, trzy zespoły ratownictwa medycznego z Krynicy- Zdrój, Rytra a także Policja. Przy pomocy narzędzi hydraulicznych wykonany został dostęp do zakleszczonej osoby w pojeździe, po wyciągnięciu poszkodowanego ułożono go na noszach typu deska, ratownicy medyczni udzielili pierwszej pomocy medycznej. Pozostałymi czynnościami strażaków było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odpięcie klem z akumulatorów, został podany także jeden prą piany. Ruch drogowy był całkowicie zablokowany. Łącznie do szpitala zostały przewiezione trzy osoby.

Nowy Sącz. Zderzenie dwóch samochodów osobowych


W dzisiejsze popołudnie w Nowym Sączu na skrzyżowaniu ulic Żywieckiej i Lwowskiej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Audi z Hondą Civic. Do zdarzenia zadysponowany został jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1. Wszystkie osoby podróżujące pojazdami znajdowały się poza nimi. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli klemy z akumulatorów, usunęli kawałki plastików z jezdni a następnie przepchali pojazdy na pobocze. Po przybyciu na miejsce patrolu policji przekazali miejsce zdarzenia. Ruch odbywał się wahadłowo.