Nowy Sącz. Zderzenie dwóch samochodów osobowych


W dniu 18.10.2015 około godziny 14:00 w Nowym Sączu na skrzyżowaniu ulic Nawojowska, Królowej Jadwigi i Limanowskiego doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Do zdarzenia zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG 1, a także pogotowie ratunkowe oraz policja. W zderzeniu brały udział cztery osoby mieszkające w Nowym Sączu oraz dwóch obywateli Słowacji. Pogotowie zabrało kierującego samochodem marki Volkswagen do szpitala na obserwacje. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odpięli akumulatory oraz przepchali auta na pobliski parking. Policja zgromadziła materiały dowodowe i ustala winnego kolizji.

Myślec. Gmine ćwiczenia OSP dla Gmin Starego Sącza i miasta Nowego Sącza


W sobotnie popołudnie w opuszczonych budynkach w Myślcu (Gmina Stary Sącz) odbyły się gminne ćwiczenia dla jednostek OSP z terenu gminy Starego Sącza oraz miasta Nowego Sącza. Ćwiczenia bacznie obserwowane były przez bryg. mgr inż. Mariana Marszałka, naczelnika wydziału operacyjno szkoleniowego. Założeniami ćwiczeń było współdziałanie jednostek podczas pożaru zabudowań gospodarczych.

Pierwszą jednostką która dotarła na miejsce zdarzenia był zastęp z OSP Moszczenica Niżna, która jako pierwsza jednostka za zadanie miała podanie jednego prądu wody w natarciu do środka budynku oraz przeszukanie pomieszczeń. Strażacy ubrani w aparaty ochrony dróg oddechowych, którzy weszli do pomieszczeń ewakuowali jedną osobę, której na zewnątrz budynku została udzielona pomoc medyczna.

Nowy specialistyczny samochód ratownictwa wodnego w JRG 2 Nowy Sącz


342k71

Do jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 2 w Nowym Sączu trafił nowy lekki specjalistyczny samochód ratownictwa wodnego marki Mercedes Benz Sprinter 519, zabudowę wykonała firma Stolarczyk. Nowy wodniak został zakupiony w ramach przetargu ogłoszonego przez komendę Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. W sądeckiej JRG 2 zastąpi wysłużonego Mercedesa Benza 911 popularną „Świnkę”, którego dalszych losów nie znamy.

Samochód wyposażony został w nowoczesny sprzęt do ratownictwa wodnego m.in.: zestaw ośmiu butli do nurkowania, skafandry wodne, linki ratownicze, nosze typu deska, kamizelki ratunkowe. W pojeździe zamontowana została także wyciągarka samochodowa. Oświetlenie robocze stanowią lampy led, które zostały zamontowane po bokach oraz z tyłu pojazdu. Sygnalizację świetlną tworzą belka ledowa firmy Gamet wraz z czerwoną sygnalizacją używaną podczas gdy pojazd pilotuje lub zamyka kolumnę. W przedniej części zamontowane zostały również mikroledy.

Nowy Sącz. Rozszczelnieniona cysterna na stacji PKP


W środę, 14 października w godzinach wieczornych do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego wpłynęło zgłoszenie o tym, że na stacji kolejowej doszło do rozszczelnienia się jednej z cystern, która przewoziła Benzen. Zauważony on został przez pracowników stacji. Do zdarzenia zadysponowany został pluton chemiczny z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 wraz z jednym zastępem z JRG 2 i policją. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia związku z tym iż Benzen jest substancją niebezpieczna, toksyczną, która działa na organizm ludzki została wyznaczona strefa działań, w której przebywać mogli wyłącznie ratownicy.

W celu zabezpieczenia pożarowego zostało wyłączone napięcie na trakcji kolejowej. Za pomocą masztów oświetleniowych teren działań został oświetlony. Strażacy w specjalnych ubraniach chemicznych z wykorzystaniem aportów ochrony dróg oddechowych udali się do miejsca wycieku substancji celem dokładnej jej lokalizacji oraz zbadaniu i potwierdzeniu informacji iż jest to Benzen.

Siołkowa. Powalone drzewo


Zdjecie: OSP Grybów - Biała Wyżna

Pierwsze opady śniegu przysporzyły dużo pracy sądeckim strażakom.W dniu dzisiejszym druhowie z OSP Grybów Biała Wyżna zostali zadysponowani do powalonego drzewa w miejscowości Siołkowa. Po przyjeździe na miejsce w wyniku rozpoznania ustalono iż konary drzewa niebezpiecznie zwisają nad budynkiem. Do usunięcia zwisających konarów strażacy wykorzystali drabinę aluminiową D10W. W szelkach asekuracyjnych przy pomocy pilarek spalinowych, obcięli niebezpiecznie zwisające konary, następnie zostały pocięte na ziemi na mniejsze kawałki.

Łącko. Zgrywające ćwiczenia taktyczno-bojowe jednostek OSP


W Łącku odbyły się gminne ćwiczenia zgrywające jednostek ochotniczych straży porażanych z terenu gminny Łącko. W ćwiczeniach udział wzięło dwanaście jednostek z czego cztery zastępy z OSP w Kadczy, Czerńcu oraz w Łącku pozostały w swoich jednostkach na zabezpieczenie terenu gminy. Bacznie przyglądał się im zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu st. bryg. mgr. inż. Paweł Motyka. Organizatorami manewrów był gminny odział zawiązku ochotniczych straży pożarnych wraz z komendantem gminnym. Tradycyjnie ćwiczenia podzielone były na kilka rożnego typu wydarzeń w których w każdym z osobna brały udział inne jednostki OSP.

Zabrzeż. Pożar suchej trawy przy DW 968


W dzisiejsze popołudnie w miejscowości Zabrzeż (gmina Łącko) przy drodze wojewódzkiej nr 968 został zauważony pożar suchej trawy. Do zdarzanie zostały zadysponowane jednostki OSP: Czerniec, Łącko, Zabrzeż oraz Zagorzyn. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek, ustalono iż na powierzchni około 20 arów pali się sucha trawa, w wyniku szybko rozprzestrzeniającego się pożaru zagrożony był drewniany budynek na wzgórzu. Zostały podany prąd wody w oboranie budynku, przy pomocy tłumic strażacy gasili paląca się suchą trawę.