Żegiestów. Śmiertelny wypadek drogowy na DW971


Zdjęcie: Artur.K

W poniedziałek, 9 listopada około godziny 10:30 w miejscowości Żegiestów miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek drogowy, w którym jedna osoba poniosła śmierć na miejscu. Do zdarzenia zadysponowane zostały pobliskie jednostki OSP: Żegistów, Piwniczna, Wierchomla, a także zastępy z JRG Krynica Zdrój oraz JRG 2 w Nowym Sączu. Zespoły ratownictwa medycznego z Krynicy- Zdrój (specjalistyczny oraz podstawowy) oraz SPR z Starego Sącza. Po przyjeździe na miejsce ustalono iż na drodze wojewódzkiej nr 971, a dokładnie na jej 60 km, doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych z samochodem osobowym marki Kia.

Strażacy przy pomocny narzędzi hydraulicznych wykonali dostęp do zakleszczonego kierowcy samochodu osobowego, niestety lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon. Kierowcy pojazdów ciężarowych nie doznali poważniejszych obrażeń.

Nowy Sącz. Kolizja na rondzie Solidarności


W Niedziele w godzinach popołudniowych przy rondzie Solidarności doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych Forda, Nissana i BMW.

Do zdarzenia zadysponowany został jeden zastęp z JRG 1 i policja. Strażacy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia odłączyli zasilanie w uszkodzonych pojazdach. Przy pomocy sorbentu zneutralizowany został wyciek ropopochodny z uszkodzonych samochodów.

Nowy Sącz. Kolejny wypadek na skrzyżowaniu ulic Kr. Jadwigi, Limanowskiego i Nawojowska


W dniu 30.10.2015 około godziny 08:00 w Nowym Sączu na skrzyżowaniu ulic Nawojowska, Królowej Jadwigi i Limanowskiego doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych.

Do zdarzenia zadysponowany jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej, a także pogotowie ratunkowe oraz policja. W zderzeniu brały udział trzy osoby . Pogotowie zabrało jednego z kierowców do szpitala na obserwacje. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odpięli akumulatory, posypali sorbentem pozostałości po płynach eksploatacyjnych na jezdni, pozamiatali oraz przepchali auta w bezpieczne miejsce.

Olszana. Pożar zabudowań gospodarczych


W godzinach wieczornych w miejscowości Olszana w gminie Podegrodzie wybuchł pożar zabudowań gospodarczych. Do zdarzenia zadysponowane zostały dwie pobliskie jednostki OSP z Olszany i Olszanki a także dwa zastępy z JRG 2 w Nowym Sączu. Po przyjeździe na miejsce potwierdzono informację o pożarze zabudowań, KDR poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków, drewniany budynek w całości objęty był ogniem, a w jego pobliżu znajdował się murowany budynek, który był zagrożony. Zostały podane prądy wody od strony zabudowań oraz jeden w obronie zagrożonego budynku.

Drewniana konstrukcja bardzo szybko uległa spaleniu, wewnątrz znajdowało się składowane siano. Z powodu braku hydrantów woda do samochodów pożarniczych była czerpana z pobliskiego strumienia. Teren działań został oświetlony przy pomocy masztów znajdujących się na samochodach. Z wykorzystaniem ciężkich bosaków strażacy rozbierali tlące się drewniane elementy konstrukcyjne budynku. Jedna osoba wymagał pomocy medycznej, udzielali jej ratownicy medyczni z podstacji pogotowia ratunkowego w Łącku. Zespół pogotowia energetycznego odłączył zasilanie energetyczne.

Krasne Potockie. Ćwiczenia jednostek OSP niewłączonych w struktury KSRG z gminy Chełmiec


Zdjęcie: Agnieszka Podolak

Dnia 24 paŸździernika 2015 r. w miejscowośœci Krasne Potockie odbyły się ćwiczenia jednostek OSP z gminy Chełmiec. W ćwiczeniach brały udział 3 z 4 jednostek, które działają poza strukturami KSRG: OSP Krasne Potockie, OSP Klęczany oraz OSP Paszyn. Niestety jednostka OSP Librantowa nie dotarła na ćwiczenia.

Głównym założeniem ćwiczeń było dotarcie do poszkodowanego, ewakuacja go z palącego się budynku oraz ugaszenie pożaru. Do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy przystąpili druhowie z Krasnego Potockiego, którzy zabezpieczyli poszkodowanego za pomocą kołnierza ortopedycznego oraz przetransportowali go za pomocą noszy typu „deska”. Zadaniem kolejnych druhów z Krasnego Potockiego oraz Paszyna było podanie wody w natarciu na palący się budynek. Druhowie z Paszyna czerpali także wodę z pobliskiego hydrantu. Zadaniem strażaków z Klęczan było kierowanie ruchem w okolicy pożaru oraz zorganizowanie punktu czerpania wody, za który posłużył pobliski staw. Została utworzona linia gaśœnicza na długości ok. 200 metrów. Pożar został ugaszony po ok. 20 minutach.

Stadła. Gminne ćwiczenia OSP


W sobotnie popołudnie w Stadłach odbyły się ćwiczenia dla jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Podegrodzie. Udział w nich wzięły jednostki nie włączone do struktur KSRG. Nadzorowane był przez zastępcę komendanta miejskiego PSP wraz z naczelnikiem wydziału operacyjno – szkoleniowego.

Założeniami taktycznymi ćwiczeń był rozległy pożar wikliny przy rzece Dunajec. Jako pierwszą na miejsce zadysponowano jednostkę z Brzeznej, której zadaniem było rozpoznanie oraz podcięcie próby gaszenia pożaru. Strażacy zastali również samochód osobowy, w którym znajdowała się osoba poszkodowana. Ratownicy przy pomocy noszy typu deska wyciągnęli poszkodowanego z samochodu, miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone, został także podany tlen poszkodowanemu.

Nawojowa. Pożar pustostanu


Zdjęcie przesłane przez naszego Czytelnika

W czwartkowy wieczór, w miejscowości Nawojowa zauważony został pożar drewnianego niezamieszkałego budynku. Do akcji zdarzania zadysponowane zostały dwa zastępy z JRG 2 wraz z zastępem z JRG 1 oraz pobliską jednostkę OSP Łabowa. Po dotarciu na miejsce ustalono iż pali się konstrukcja dachu nad drewnianym budynkiem. Zostały podane prądy wody na palący się dach. Teren działań został oświetlony przy pomocy masztów pneumatycznych znajdujących się na samochodach bojowych. Strażacy wykorzystując drabinę D10W podali prąd wody do wewnątrz budynku.

Decyzją KDR do pomocy w rozbiórce spalonych część poszycia dachowego zadysponowano zastęp z OSP Biegonice, która wsparła działania zastępów z JRG i OSP Łabowa. Po mimo wysiłków strażaków spaleniu ulęgła cała konstrukcja dachu. Przyczyna pożaru na chwilę obecną jest nie ustalona.