Nowy Sącz i okolice czujniki jakości powietrza od Airly


W marcu Sądecki Alarm Smogowy zgłosił nasze miasto do Akcji Polska Oddycha z Airly  w którym wzięło udział 7 miast  Bielsko-Biała, Gliwice,  Jelenia Góra, Nowy Sącz, Rybnik, Sosnowiec, Żywiec. Na nasze miasto oddano  5520 głosów co dało nam 2 miejsce.

W ramach konkursu w naszej okolicy na 12 miesięcy zamontowano 7 sensorów jakości powietrza Airly. Sensory rozlokowane są nie tylko w Nowym Sączu, ale również w Kamionce Wielkiej, Nawojowej oraz Starym Sączu!

Czujniki mierzą podstawowe parametry jakości powietrza, takie jak zawartość pyłu PM10, PM2.5, wilgotność powietrza, temperaturę. Prognozują również na podstawie wyników przeciętnych danych jakość powietrza na najbliższe godziny, czy dni.

Odczyty czujników można śledzić na stronie: https://map.airly.eu

Każdy może również zainstalować sobie na smartfonie darmową aplikację do śledzenia pomiaru jakości powietrza: play.google.com/store/apps/details

Jeden z Sądeckich sensorów zawisł na oknie jednego z redaktorów Nowy Sącz 112. To właśnie jego wskazania można śledzić na bocznym pasku Naszej strony internetowej.

 

Tekst i zdjęcia: Mariusz Węgrzynek