
W sobotę, na terenie kopalni soli w Wieliczce, odbył się VII Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników. Z roku na rok zawody cieszą się coraz większą popularnością. W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 80 zespołów z Polski oraz zagranicy. W tym roku komisja sędziowska podjęła decyzję o zwiększeniu limitu drużyn do 95, ale z przyczyn organizacyjnych nie była ona w stanie powiększyć ich liczby. Ostatecznie wystartowały 92 drużyny, w tym jedna z Czech. Warto dodać, że oprócz męskich w Wieliczce stawiły się zespoły kobiece.
Zadaniem zawodników, którzy startowali w trzyosobowych drużynach było pokonanie szybu Daniłowicza (110 m, 90 podestów i 650 schodów) w jak najkrótszym czasie, co istotne w pełnym uzbrojeniu (ubranie specjalne, buty strażackie, hełm strażacki, rękawice specjalne, sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz latarka).
Turniej rozpoczął się o godz. 8:00. Przed zjazdem do kopalni każdy z zespołów musiał zameldować się w sekretariacie turnieju, który zlokalizowany był w średnim samochodzie specjalnym dowodzenia i łączności (tzw. batalionowe stanowisko kierowania) należącym do KW PSP w Krakowie. Natomiast przed startem, już pod ziemią, zawodnicy udawali do komory Drozdowice, gdzie mogli odpocząć i przygotować się do dużego wysiłku fizycznego. Tam także miała miejsce odprawa.
Starty poszczególnych drużyn odbywały się co ok. dwie minuty. Pierwszą część trasy zawodnicy pokonywali w zupełnej ciemności oświetlając sobie drogę tylko latarkami.
W klasyfikacji końcowej, najlepsi spośród wszystkich startujących w turnieju zespołów okazali się przedstawiciele Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Drużyna II. Osiągnięty przez nich czas, 4:18.24, to nowy rekord pokonania 110 metrów szybu Daniłowicza.
W tegorocznej edycji Barbórkowego Turnieju Strażaków i Ratowników miasto Nowy Sącz i powiat nowosądecki reprezentowały trzy drużyny męskie – KM PSP Nowy Sącz (w składzie: Szymon Dziedzic, Bartłomiej Hołysz i Dawid Malinowski), OSP Nowy Sącz-Biegonice (w składzie: Paweł Homoncik, Robert Maciak i Konrad Wolak) oraz OSP Ptaszkowa (w składzie: Piotr Michalik, Konrad Rysiewicz i Jarosław Skrzypiec).
Wyniki zawodów
Poniżej podajemy czasy pierwszych trzech drużyn w poszczególnych kategoriach oraz wyniki reprezentantów naszego regionu.
KATEGORIA OGÓLNA (90 drużyn*):
- SGSP w Warszawie Drużyna II 4:18.24
- KP PSP Myślenice 4:18.46
- SGSP w Warszawie Drużyna I 4:50.20
- 30. OSP Ptaszkowa 6:08.24
- 39. KM PSP Nowy Sącz 6:23.89
- 72. OSP Nowy Sącz-Biegonice 7:57.40
*Dwie drużyny zostały zdyskwalifikowane, stąd 90, a nie 92 drużyny
NAJLEPSZA DRUŻYNA PSP (27 drużyn):
- KP PSP Myślenice 4:18.46
- JRG 3 KM PSP Kraków 4:53.60
- KM PSP Miasta Stołecznego Warszawa 2 5:07.80
- 17. KM PSP Nowy Sącz 6:23.98
NAJLEPSZA DRUŻYNA OSP (56 drużyn):
- OSP Pcim 5:10.00
- OSP Węgrzce Wielkie 5:18.15
- OSP Pleśna 5:22.18
- 11. OSP Ptaszkowa 6:08.24
- 39. OSP Nowy Sącz-Biegonice 7:57.40
RATOWNICY I FUNKCJONARIUSZE Z INNYCH FORMACJI (7 drużyn):
- SGSP w Warszawie Drużyna II 4:18.24
- SGSP w Warszawie Drużyna I 4:50.20
- SA PSP w Krakowie Drużyna I 4:50.49
NAJLEPSZA DRUŻYNA KOBIECA (4 drużyny):
- OSP Piszczac Drużyna Kobieca 8:50.19
- OSP Gdańsk-Sobieszewo Drużyna Kobieca 9:52.23
- OSP Stara Miłosna Drużyna Kobieca 11:18.41
Po zakończonym turnieju uczestnicy mieli możliwość bezpłatnego zwiedzenia kopalni soli w Wieliczce (trasa turystyczna) oraz zapoznanie się z pracą górników.
Organizatorami VII Barbórkowego Turnieju Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka 2015” byli Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Komenda Powiatowa PSP w Wieliczce, Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie wraz z kopalnią soli w Wieliczce przy współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej miasta stołecznego Warszawy i Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie razem z gospodarzami ziemi wielickiej: starostą powiatu wielickiego i burmistrzem miasta i gminy Wieliczka. Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objęli gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej oraz Waldemar Pawlak – prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
W tym miejscu chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Andrzejowi Koziołowi, Marcinowi Kusiowi z portalu „Kraków 112 – Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie” oraz OSP Ptaszkowa za zgodę i możliwość wykorzystania zdjęć ich autorstwa na potrzeby naszego artykułu.
Zdjęcia: Łukasz Koszut, Andrzej Kozioł, Marcin Kuś, OSP Ptaszkowa, Mariusz Węgrzynek